Kurallar

Genel Bilgiler

Güzel ve aydınlık Müşküle köyünün çınar altı sahilinden başlayan Müşküle Nazım Hikmet Koşusu 25K ve 10K koşuları, kendini büyük edebiyatçımıza yakın hisseden köyün harika patikaları, orman yollarından muhteşem manzaralar eşliğinde koşulan uzun mesafe patika koşusudur.

Koşuların başlangıç saatleri, parkur detayları, bitirme süresi etkinlikler sayfasında detaylı yazılıdır ve olası güncellemeler orada yapılır.

Katılım Koşulları ve Kayıt
Koşu, 18 yaşın üzerinde herkesin katılımına açıktır. Katılımcıların 5 Haziran 2021 tarihinde geçerli ve koşmalarına engel olmadığını belirtir bir sağlık belgesine veya atletizm, bisiklet, triatlon, oryantiring veya dağcılık federasyonundan onaylı sporcu lisansına sahip olmaları gerekmektedir. İlgili belgeler, koşu öncesi organizasyona ibraz edilecektir. Koşucuların atletik hazırlıklarının olması ve farklı hava ve doğa şartlarına uygun kıyafetler giymeleri gerekmektedir.

Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilir. Kayıtlar nazimhikmetrun.com internet sitesi üzerinden ve KAYIT OL sayfasında yazan detaylara göre alınmaktadır. Kayıt-katılım ücretleri, iptal iade şartları ve son kayıt tarihleri incelenmelidir.  

ÖNEMLİ KABULLER ve PATİKA ETİĞİ

• Patika koşusu (dağ koşusu) özelliklerine uygun inişli çıkışlı bir rota hattında yapılacaktır.. Parkurda uzun ve dik çıkışlar inişler, yer yer bozuk, kaygan, taşlık veya ıslak geçişler mevcuttur. Hava koşulları parkuru ağırlaştırabilir.

• Patika ve arazi koşularına uygun malzeme ve getireceği zorluklara göre zihinsel hazırlık yapılmalıdır.

• Parkurların bir kısmı trafiğe açık yollardan geçebilir. Trafik kurallarına uymak ve araçlara dikkat edip emniyetli geçiş yapmak yarışmacının sorumluluğundadır.

• Yarış numaraları her zaman görünür şekilde takılmalıdır.

• Parkur sayfalarında açıklandığı üzere rotalar patika koşusu normlarında aralıklı işaretler (üçgen bayrak, renkli ahşap işaretler, şerit kurdeleler ve bazen ikaz şeritleri, gece koşusunda reflektörlü işaretler) takip edilerek koşulacaktır. Öndeki koşucuya yetişmek için koşarken işaretleri takip etmek koşucunun kendi sorumluluğudur. Sapaksız ana yollar dışında (bu bölümlerde işaretlerin arası 70m olabilir) bir işaretten en az bir sonrakini görebilirsiniz. Sapaklara yaklaştığınızda işaretleme sıklaşır.Öndeki koşucuyu takip etmek yerine işaretleri takip etmeye dikkat ediniz!!

• Parkur işaretleri takip ederek bulunur, doğru işaretleri takip edip doğru rotayı bulmak yarışmacının sorumluluğundadır.

• Müşküle Nazım Hikmet Koşusu, kişinin kendi sınırlarını test etmesi ve geliştirmesi fikri üzerine kurgulanmıştır. Bu sebeple doping olarak bilinen performans arttırıcı madde kullanımı kesinlikle yasaktır. Doping kullanımının patika ve ultra koşu mesafelerde ceza süresinden uzun haksız fayda sağladığına inandığımız için, yasaklı maddeler nedeniyle geçmişte ceza almış koşucular ancak tasnif dışı yarışabilirler. Bu durumlarını organizasyona kayıt sırasında beyan etmek zorundadırlar. Bu durumda olup beyan etmeden koşan kişiler diskalifiye edilir, varsa kazandıkları ödülleri geri alınır.

• Organizasyon komitesi yarışma kurallarına, diğer yarışmacılara, organizasyon görevlilerine, yerel halka ve geçerli kanunlara, etik ilkelere saygı göstermeyen, kural dışı ve rahatsız edici davranışlarda bulunan kişileri tespit anında yarış dışı bırakabilir, start almasını engelleyebilir, yarış bitmiş ise derecelerini iptal edebilir, madalya ve ödüllerini geri isteyebilir, devamen (organize ettiği bütün) yarışlarına kayıt kabul etmeme ve kayıtlıysa kaydını iptal etme hakkını saklı tutar.

Çevre Koruma

• Parkurda asla çöp atılamaz. Çöpler ve atıklar katılımcı tarafından kontrol noktaları ve varıştaki çöp/atık kutularına taşınmalıdır.

• Tuvalet noktaları dışında ihtiyaç giderildiğinde parkurda tuvalet kağıdı bırakılmaz.

• Parkurda su ve enerji içeceği şişe olarak dağıtılmaz. Katılımcılar kendi suyunu kendi taşır veya parkurdaki su noktalarında dağıtılan bardak su, su içme bölgesinde tüketilir ve çöp su içme bölgesinde bırakılır. Böylece atık üretimi en az seviyede tutulur.

• Atılan her çöp ve çevre ihlali için zaman cezası verilir.

• Katılım sertifikaları kağıt olarak değil dijital olarak dağıtılacaktır.

Destek Ekibi ve Malzemesi

Destek ekibi kullanılmasına izin verilmez.

• Yarışmacıların istasyon noktalarında paketli yiyecek, içecek ve çanta bırakmaları yasaktır.

Parkurda ve Ara Kontrol Noktalarında Beslenme

Kısa patika yarışı olan 25K ve 10K yarışlarında kısıtlı beslenme desteği bulunur. Her koşucu üstünde kendini idame ettirecek sıvı ve besin taşımalıdır.
10K yarışı: Varıştan 2,5 km önce sadece su noktası
25K yarışı: 7,5 ve 24. kilometrelerde su

Varış sonrası her sporcuya bitirme yemeği verilir. Bitirme yemeği su, ayran, nohutlu bulgur pilavı (vegan) ve zeytinden oluşur. Organizasyon yarışa yakın zamanda içerik ve servis şeklini kesinleştirecektir.

Vestiyer Çadırları ve Soyunma Kabinleri

Kovid-19 önlemleri devam ederken vestiyer ve soyunma kabinleri kurulmayacaktır.

Çipler ve Elektronik Kontrol

Elektronik zaman takip sistemi kullanılacaktır. Tek kullanımlık çipler göğüs numarasındadır. Göğüs numarasını kaybeden veya çipini çıkartan/büken yarışmacıların zamanı olmaz, diskalifiye olurlar.

en_USEnglish