Müşküle Köyü

Bursa ili İznik ilçesinin bir köyü, büyükşehir yasasına göre mahallesidir. Müşküle Köyü, İznik Gölü’nün güney sahili çevreleyen Katırlı Dağları’nın yamacında, İznik Gölü’ne hakim bir tepe üzerine kurulmuştur. Köyün birçok yerinden İznik Gölü rahatlıkla izlenebilir. Bursa-İznik karayoluna 2 km’lik yolla bağlanmaktadır. İznik ilçe merkezine 22, Bursa il merkezine 75 km uzaklıktadır. Köy, İznik ve Orhangazi ilçelerinin sınırındadır. Köyün doğusunda Mustafalı ve Göllüce Köyü, kuzeyinde İznik Gölü, batısında Narlıca Beldesi, güneyinde Yenişehir ilçesinin Süleymaniye Köyü bulunmaktadır.

Sözlü tarihi Selçuklulara giden köyün yazılı tarihi 16. yüzyıl başına gitmektedir. 1530 tarihli tahrirat (yazım) defterlerinde adı Müşkire biçiminde geçmekte ve hane sayısı 12 olarak belirtilmektedir. Köyün yeni mezarlığında bulunan 450 yıllık yazılı mezar taşları ve XIV. yüzyıl sonlarından kalma çınar ağaçları da köyün tarihinin eskiye dayandığı varsayımını kuvvetlendirmektedir.

1910 doğumlu İsmail Başaran’ın gençlik yıllarında Bursa Cezaevi’nde Nazım Hikmet’le tanışmasıyla yaşama bakışı bütünüyle değişti. Ardından Müşküle Köyü de değişti. Nazım Hikmet’in yönlendirmesiyle şiire başlayan Başaran, şiirinde kendi köyüyle ilgili duyarlılıklara ağırlık verdi.

Nazım Hikmet ile bağlarını ölümünden sonra da sürdüren köy halkı, Müşküle Nazım Hikmet Anma Platformu’nu kurarak Nazım Hikmet’i her yıl ölümünü takip eden hafta sonu anmaya devam etmektedir.

2021 yılından itibaren Macera Akademisi tarafından düzenlenecek tematik koşu etkinliği ile hem anma programının hem de köy sakinlerinin tarım ve el işi ürünlerini doğrudan tüketiciye ulaştırma kanallarının daha iyi duyurulması hedeflenmektedir.

www.muskulekoyu.com adresinde dolu dolu bilgi içeren bir web sayfası mevcuttur.

en_USEnglish